SkotKoněOstatníDojení robotemFotogalerieDiskuzní fórumOdkazy


AKTUÁLNĚ:
Zootechnik - o autorovi webu

ICQ: 214-147-059 

info@zootechnik.cz 

 


Nepřetržitý přenos z
Přírodovědného centra
při ZŠ Bezručova
v Hradci Králové

 

 

 
Reklama:

 

Příští epizoda
Teorie velkého třesku

 
 

Fotogalerie

Zootechnik >> Fotogalerie >> ZD Dolany


ZD Dolany
 

Zemědělské družstvo Dolany nedaleko Náchoda hospodaří na 4710 hektarech zemědělské půdy, z nichž je 3900 ha orné. Plochy podniku leží v nadmořské výšce mezi 260 a 500 metry, roční úhrn srážek se pohybuje okolo 700 milimetrů. Rostlinná výroba je zaměřena na produkci tradičních plodin, jako jsou obiloviny (2000 ha), cukrovka (400 ha), řepka (600 ha), dále hrách, mák a krmné plodiny.

       

Živočišná výroba podniku je zaměřena především na chov dojnic plemen holštýn a české strakaté. Pět stovek z nich je ustájeno na farmě ve Svinišťanech, kde mají k dispozici volnou stáj stlanou separátem a klasickou dojírnu. Do nedávné doby fungovaly také dvě staré vazné stáje – ve Slatině nad Úpou a v Křižanově. Začátkem května se situace změnila, místo jedné z vazných stájí začala fungovat nová stáj s kapacitou 284 zvířat vybavená šesti robotickými stáními.

Vzdušná a prosvětlená šestiřadá stáj o rozměrech 32 x 77 metrů vznikla spoluprácí společností Farmtec, a. s. (oblastní ředitelství Litomyšl) a Průmstav Náchod. Jejím základem je ocelový skelet, modulace stáje je 4,8 metru. Střecha je vyrobena ze sklolaminátové vlnovky s prosvětlením a sněhovými zábranami, nezbytná je hřebenová štěrbina pro přirozené větrání. Budova se zavírá buď rolovacími (u krmných stolů) nebo dřevěnými vraty (ostatní). Po delších stranách stáje jsou umístěny průsvitné svinovací plachty, které zasahují od lehacích boxů až po střešní krytinu.

V lehacích boxech nainstalovala společnost Farmtec měkké matrace Kraiburg, které umožňují zvířatům pohodlí díky speciálnímu „voštinovému“ profilu. Toto provedení zaručuje pohodu zvířat a dostatečnou měkkost matrací, která brání vytváření otlaků na kloubech dojnic. Povrch vrchní strany matrace je protiskluzově upraven. Mírný sklon lože napomáhá jeho čistotě. Každá matrace je jemně pokryta pilinami.

Dojení ve stáji je zabezpečeno šesti automatickými systémy Galaxy Starline. Dva z nich jsou jednomístné, další dva jsou řešeny pro přístup z obou stran (dvoumístné). V této stáji bude jedno robotizované stání obsluhovat přibližně 50 krav, což je méně, než udávané krajní počty. „Zvířata tak budou mít větší klid,“ předpokládá ředitel podniku.

Systém automatického dojení zvolil management družstva hlavně kvůli úspoře pracovních míst, eliminaci vlivu lidského faktoru a možnosti zvýšit welfare zvířat. Mezi jednotlivými výrobky si potom vybírali svého favorita. Robot od nizozemské společnosti Insentec vyhrál díky jednoduššímu principu dojení, samostatnému pátému strukovému násadci pro dezinfekci vemene a také díky příznivější ceně.

Robot Galaxy nasazuje a snímá struková pouzdra jednotlivě. Nasazení se provádí na základě laserového zaměření. Nádoj se sleduje i podle jednotlivých čtvrtí. Případné chyby jsou hlášeny do počítače. Jestliže při další návštěvě dojnice proběhne vše bez problémů, chybové hlášení se automaticky zruší. Pokud dojde v průběhu dojení ke znečištění laserového zaměřování, dokáže ho robot podle potřeby sám vyčistit.

Dojené mléko lze separovat z dodávky dvěma způsoby, buď jako odpadní bez dalšího využití (v případě ochranné lhůty) nebo jako krmné pro následné použití. Po každé podojené krávě proběhne automatická očista dojícího přístroje. Po podojení léčené nebo nemocné krávy se uskuteční dezinfekce dojicího stroje až k separačnímu ventilu.
Měří se rovněž vodivost v každé dojené čtvrtce. Samozřejmostí je i automatická dezinfekce mléčné žlázy po dojení. Velkou výhodou je možnost ručního režimu dojení, což lze využít jednak při učení nově naskladněných dojnic nebo i při případném výpadku techniky.

www.dolany.cz    

Zdroj: Agroweb