SkotKoněOstatníDojení robotemFotogalerieDiskuzní fórumOdkazy


AKTUÁLNĚ:
Zootechnik - o autorovi webu

ICQ: 214-147-059 

info@zootechnik.cz 

 


Nepřetržitý přenos z
Přírodovědného centra
při ZŠ Bezručova
v Hradci Králové

 

 

 
Reklama:

 

Příští epizoda
Teorie velkého třesku

 
 

Chov skotu

Zootechnik >> Skot >> Malé desateroMalé desatero zacházení s krávami

Sestavil jsem na základě svých znalostí a hlavně zkušeností takové desatero zásad práce s krávami, které doufám pomohou zjednodušit vaši práci a zefektivní výsledky.

  1. SEZNÁMENÍKráva je zvíře, které je sociálně založené. Bude vám mnohem více důvěřovat, pokud vás bude dobře znát. Nechte se očuchat a olíznout pokaždé když jdete s krávou pracovat, odstraní to počáteční nervozitu. Platí to samozřejmě i u krávy, která je vaší dobrou „známou“, i tato kráva je zvědavá, jak dneska „voníte“. Váš pach je mimo jiné také informací o vaší náladě, únavě či nemoci.

  2. BUBLINA Kráva je zvíře, které vnímá svůj osobní prostor. Kolem každého z nás je pomyslná „bublina“, prostor který vnímáme jako bezprostřední a bezpečný. Velikost takové bubliny se mění v závislosti na věku a životních zkušenostech. U krav a ostatních zvířat toho lze snadno využívat při nahánění či nasměrování. Kráva vás vnímá jako narušitele bubliny a snaží se od vás vzdálit. I mírným pohybem těla můžete ovlivňovat směr a pohyb krávy. Výbornou pomůckou jsou vaše oči: pokud se upřeně koukáte krávě na hlavu a pohybujete se jí směrem k hlavě, bude couvat, pokud se jí podíváte na záď a přiblížíte se k ní, půjde dopředu. Všeobecně je lepší vyhýbat se přímému očnímu kontaktu. Naše oči jsou oči dravce a kráva je kořist.

  3. TĚSNÝ KONTAKTKráva je zvíře, kterému nevadí kontakt. Když manipulujete s krávou, nebojte se přistupovat až těsně k ní, opírejte se o ní, hlaďte jí a drbejte. Ruce je vhodnější používat co nejméně, nejefektivněji a nejpomaleji. Kráva vás dobře respektuje i s rukama podél těla. Kráva snese i nějaký ten šťouchanec nebo dloubnutí, ale zdržte se zbytečného násilí.

  4. DRBÁNÍKráva je zvíře, které má srst. Každá kráva má ráda drbání a to po celém těle. Pokud s krávou manipulujete, můžete si jí velice snadno uklidnit drbáním a to zejména pod krkem, za rohy, mezi ušima a kolem kořene ocasu. Pokud trefíme to pravé místo, kráva se dostává až do lehkého transu a díky tomu je klidnější a přístupnější.

  5. MLUVENÍKráva  je zvíře, které dobře slyší. Mluvte na krávu klidným hlasem, nejlépe polohlasem, vyvarujte se vysokých tónů a křiku. Klidnou mluvou upoutáte její pozornost, lépe vás vnímá a spolupracuje.

  6. TRPĚLIVOSTKráva je zvíře, které se učí a potřebuje čas. Buďte maximálně trpěliví. Vše co po kravách vyžadujeme se musí naučit. I zde platí: „Opakování matkou moudrosti“. Pokud chceme krávu něco naučit, musíme jí dát šanci to pochopit a přijmout. Když dáte krávě pár minut navíc, odvděčí se vám ochotou spolupracovat. Držte své nervy na uzdě a konečný výsledek nebo efekt se dostaví mnohem dříve.

  7. VLÍDNOSTKráva je zvíře, které je ochotné. Vlídné zacházení bez násilných projevů jako je kopání nebo mlácení do zvířat, která se nemohou úměrně bránit je nehumánní a zakázané. Pokud je použití pomůcek pro hnaní krav nezbytné, přemýšlejte dobře, kdy má tato pomůcka náležitý efekt a kdy je naopak naprosto zbytečná. Kráva si pamatuje, kdo jak s ní zachází a sama preferuje spolupráci s nenásilným ošetřovatelem.

  8. POZORNOSTKráva je zvíře, které má svoji osobnost. Kdo někdy pracoval s dobytkem, ví, že ne každá kráva je stejná. Jedna je tvrdohlavější, jedna pomalejší a jiná zase až moc vychytralá. Na každou platí nějaký ten trik. Pozorujte a učte se je znát.

  9. ODMĚŇOVÁNÍKráva je zvíře, které může mít radost. Dopřejte krávě rozptýlení, mějte u sebe nějaké to jablíčko nebo mrkev. I samotné podrbání může být odměnou za dobře provedenou práci. Kráva mnohem radši přijme fakt, že je něco za odměnu a ne za trest.

  10. OPATRNOSTKráva je zvíře, které může zabít. Práce s velkými zvířaty je pro člověka velmi nebezpečná. To je fakt, který musíme mít neustále v paměti při každém kroku. Dodržování základních pravidel bezpečnosti práce je tedy nutností i ve chvíli, kdy se vše jeví naprosto normálně. Rohy krávy jsou její přirozená zbraň a ona si to dobře uvědomuje. I takové kopnutí nebo přimáčknutí často končí vážným zraněním. Dospělá kráva může mít více než deseti násobek vaší hmotnosti a pokud se rozhodne, že projde přes vás, věřte mi, projde.

Ing. Vojtěch Šťastný
2008

 

 

Příspěvky do této sekce můžete zasílat na: info@zootechnik.cz